Historia mody: szpilki

07 sierpnia 2015

Historia mody: szpilki

Jedne je kochają, inne nienawidzą. Ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwszej grupy ;) Szpilki są dla mnie niewątpliwym atrybutem kobiecości. Gdy mam je na nogach zawsze czuję się pewniej, piękniej i bardziej elegancko. Obecnie mamy do wyboru miliony fasonów, wzorów i kolorów. Ale czy zawsze było tak różnorodnie? Oczywiście, że nie!

Historia mody szpilki KAKU fashion cook 2
Ciężko wybrać jeden fason :) / www.modaandestilo.com

Genezy nazwy szpilek należy szukać we włoskim słowie stiletto, czyli sztylet. Pierwsze takie określenie odnoszące się do obuwia pojawiło się w 1930 roku. Ale kiedy powstały szpilki? Ciężko stwierdzić. Jedne źródła podają, że podobno już starożytni perscy jeźdźcy używali tego typu butów, aby nogi lepiej trzymały się w strzemionach. Inne, że buty z obcasem jako pierwsi nosili rzeźnicy w egipskich masarniach, aby nie brudzić stóp podczas brodzenia w kałużach krwi. Jedno jest pewne – to mężczyźni nosili je w pierwszej kolejności. Kobiety zaczęły ich używać trochę później.

Historia mody szpilki KAKU fashion cook 4

W 1533 roku Katarzyna Medycejska wyszła za mąż za Henryka de Valois, księcia Orleanu. To właśnie wtedy założyła pierwsze „prawdziwe” szpilki. Powód? Przez swój niski wzrost uważała się za mało atrakcyjną. Zamówione u weneckiego szewca buty dodały jej wzrostu i +100 do samopoczucia (hmm, skądś to znam).  Dodatkowo namieszała trochę w modzie, chociaż na początku szpilki nosiły tylko weneckie prostytutki. Z biegiem czasu przekonały się do nich arystokratki. Do szpilek, nie do prostytutek. But na obcasie stał się wyznacznikiem bogactwa. Obcas umiejscowiono był na środku podeszwy, a jego wysokość uzależniona od statusu społecznego kobiety. Im wyższe szpilki, tym „wyżej urodzona” pani. Niestety, podczas rewolucji francuskiej, wszystko, co kojarzyło się z burżuazją, stało się symbolem nierówności społecznej.

Szpilki powróciły do łask w 1888 roku, gdy w USA powstała pierwsza fabryka je produkująca. Ewelina Kitlińska w „Historii obcasów” pisze:

„Pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych została otwarta fabryka obcasów, a w Europie fizyk Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Ich rozkwit przypada na XX wiek. W latach 20. włoscy szewcy bardzo zwęzili obcas*. Produkcję obuwia w takiej formie kontynuował Roger Vivier, znany projektant butów, rozpoczynający karierę jeszcze przed II wojną światową.”

*Ciekawostką jest fakt, że oryginalne włoskie szpilki nie mogły mieć więcej niż 5 mm średnicy.

W 1947 roku Christian Dior zaprezentował w Paryżu nową kobiecą sylwetkę. Modelka ubrana była w biały żakiet, ścięty kapelusz i czarną rozkloszowaną spódnicę. Eleganckie czarne rękawiczki i jasne buty na zwężającym się obcasie dopełniały całość. Niedługo po tym, sygnowane nazwiskami wielkich projektantów, szpilki podbiły europejskie salony oraz światowe ulice.

Kobieca sylwetka Diora z 1947 r.
Kobieca sylwetka Diora z 1947 r. / www.fashiontrendsdaily.com

Obecnie miłośniczki szpilek są w stanie zapłacić krocie za parę butów od Christiana Loubuotina, Manolo Blahnika lub Jimmy’ego Choo. Ale jak to powiedziała Marilyn Monroe:

„Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności i 100% więcej seksapilu!”

Warto więc czasem zainwestować w takie cudeńka :)

Jimmy Choo Shoes
www.stylemepretty.com / www.indianweddingsite.com
Martyna Ciemiecka

Martyna Ciemiecka

Jestem studentką gospodarki przestrzennej. W wolnych chwilach uwielbiam poznawać nowe smaki i udoskonalać przepisy. Marzę, aby obejrzeć pokaz Victoria’s Secret siedząc w pierwszym rzędzie.

Spodobał ci się wpis? Udostępnij go znajomym