Historia mody #1 / Jeansy

10
29 stycznia 2014

Historia mody #1 / Jeansy

Zaczynamy nowy cykl wpisów na blogu, który skupiać będzie się na szeroko pojętej historii mody. Chcemy przedstawić pochodzenie różnych elementów garderoby, ale też fasonów, wzorów i wszystkich innych rzeczy z modą związanych. Mamy kilka pomysłów na kolejne posty, ale z chęcią wysłuchamy też Waszych propozycji. To jak, wybierzecie się z nami w podróż do przeszłości? Na pierwszy ogień idą jeansy!

Wynalazca jeansów był niemiecko-żydowskim imigrantem mieszkającym w USA. Levi Strauss (właśc. Löb Strauß), bo o nim mowa, zauważył zapotrzebowanie na spodnie wykonane z wytrzymałego, odpornego na przetarcia materiału. Posiadał solidne płótno namiotowe i zlecił krawcowi Jacobowi Davis’owi wykonanie próbnego egzemplarza jeansów. Jak głosi legenda, pierwszy klient był tak wniebowzięty, że całą noc zachwalał swoje nowe spodnie. Następnego ranka pod warsztatem krawca ustawiły się tłumy chętnych poszukiwaczy złota. Popyt na jeansy był tak wielki, że w 1853 roku w San Francisco powstał pierwszy sklep sprzedający takie spodnie.

Słowo jeans pochodzi od francuskiego Blue de Gênes, co znaczy po prostu błękit genewski. Natomiast słowo denim wywodzi się od nazwy regionu, w którym ten materiał początkowo powstawał – Serge de Nimes. Nie każdy o tym wie, ale pierwsze jeansy miały brunatny kolor i nazywały się „Waist Overalls”. Sięgały powyżej talii i były na szelkach. Niestety ich wadą był słabe szwy. Jacob długo zastanawiał się nad sposobem ich wzmocnienia i wpadł na pomysł umieszczenia miedzianych nitów w miejscach najbardziej narażonych na pęknięcia, ale brakowało mu pieniędzy na opatentowanie tego sposobu. Zwrócił się do Levisa i 20. maja 1873 r. wspólnie otrzymali patent nr 139,121 z Amerykańskiego Urzędu Patentowego. Ten dzień uznaje się za oficjalną datę narodzin jeansów.

Jak wcześniej wspomniałam, początkowo spodnie te były noszone wyłącznie przez robotników. Już w 1935 roku prestiżowy magazyn Vogue opublikował pierwszą kobiecą sesję mody denimowej. Jak głosiło pismo, był to dobry strój na wypad na ranczo, ale w społeczeństwie jeszcze go nie doceniano. W latach ’30 i ’40 XX wieku, wraz z nadejściem mody na westerny, spodnie te zaczęto pokazywać na srebrnym ekranie. Dziesięć lat później, za sprawą amerykańskich żołnierzy wychodzących na przepustki, znał je już cały świat. Do lat ’60, spodnie te stały się symbolem buntu i były uwielbiane wśród młodzieży. W dużym stopniu przyczynił się do tego aktor James Dean. Era hippisów wprowadziła model z rozszerzanymi nogawkami i kolorowymi haftami. Kolejne lata były istnym apogeum popularności denimu. Powstawały już nie tylko spodnie, ale także koszule, kurtki, spódnice i kamizelki z jeansu. W dzisiejszych czasach wiele znanych domów mody ma w swojej ofercie całe kolekcje lub przynajmniej kilka fasonów wykonanych z tego materiału.

Jeans represent democracy in fashion. – Giorgio Armani
Martyna Ciemiecka

Martyna Ciemiecka

Jestem studentką gospodarki przestrzennej. W wolnych chwilach uwielbiam poznawać nowe smaki i udoskonalać przepisy. Marzę, aby obejrzeć pokaz Victoria’s Secret siedząc w pierwszym rzędzie.

Spodobał ci się wpis? Udostępnij go znajomym